Šķeldas tirgus potenciāls un izaicinājumi Baltijas valstīs

2023. gada 6. septembrī Zviedrijas Bioenerģijas asociācija (Svebio) Stokholmā rīkoja sesto ikgadējo atjaunojamās enerģijas konferenci, pulcinot Skandināvijas un Baltijas nozares profesionāļus, lai diskutētu par vairākām aktualitātēm bionenerģijas jomā:

  • Ko varam sagaidīt nākamajā apkures sezonā? Kādas ir tendences atjaunojamās enerģijas tirgū.
  • Kāda tiek prognozēta šķeldas cena tuvākajos mēnešos, kas to ietekmēs?
  • Kā atjaunojamās enerģijas nozare var palielināt ražošanas apjomus, kur iegūt jaunus piegādes partnerus, ņemot vērā Krievijas un Baltkrievijas izstāšanos no tirgus.

Meža Enerģija vadītājs Artis Šteinbergs dalījās ar pieredzi, kā uzņēmums pārdzīvojis šķeldas tirgus turbulenci un straujo cenas lēcienu, ko izraisīja karš un tai sekojošā energokrīze. Kā saka A.Šteinbergs “Mūsdienu tirgus apstākļi ir tik neprognozējami, ka jebkurā brīdī jābūt gatavam tikt galā ar dažādiem izaicinājumiem– gan iekšpolitiskiem, gan ārēju apstākļu izraisītiem, un tik nenoteiktos apstākļos var izdzīvot tikai pilnvērtīgs ražošanas uzņēmums, kas saviem spēkiem veic pilnu mežsaimniecības ciklu.” Prezentāciju noslēdzām ar vairākiem būtiskiem secinājumiem:

  • Visiem šķeldas ražotājiem ir pārpildītas noliktavas ar saražotu šķeldas materiālu, kas tika iepirkts par ļoti augstām cenām, kad škeldas cena pieauga pat par 200%.
  • Dramatiski pieaugušās kokmateriālu cenas radīja eiforiju mežu īpašnieku vidū, kas ir iemesls tam, kā dēļ šobrīd apstājusies mežu izstrāde, jo tik augstas cenas vairs neatbilst tirgus pieprasījumam un paies laiks, kamēr privātie mežu īpašnieki apzināsies esošo tirgus situāciju un piedāvātās cenas.
  • Nenoliedzami šķeldas cenas pieaugumu sekmēja austrumu kaimiņu iekļaušana sankciju sarakstā un aizliegums ievest liela apjoma materiālu par zemākām izmaksām, kas iepriekš aizņēma zināmu tirgus daļu.
  • Dēļ straujā cenu pieauguma un inflācijas radītajām sekām, Latvija un Baltija nespēj saražot šķeldas materiālu par cenām, pie kādām bija pieradusi rietumeiropa. Darbaspēka izmaksu, energoresursu, inflācijas pieauguma dēļ mūsu saražotā šķelda šobrīd maksā tikpat vai vēl vairāk nekā rietumeiropā.
  • 2023.gada ziemas sezona būs būtisks pagrieziena punkts, lai redzētu, kur ved tirgus. Lai tirgus atgrieztos normālās sliedēs, visiem ražotajiem ir jāpārdod saražotie atlikumi par tādu cenu par kādu iepirka, jo nozares spēlētājiem zaudējumi var būt izšķiroši biznesa turpināšanai.